Kariere podoktorskih raziskovalk in raziskovalcev

Razpisi projekta SQUASH

Projekt SQUASH je inovativen medsektorski program za usposabljanje in karierni razvoj, sofinanciran s strani programa Ukrepi Marie Skłodowske-Curie (Marie Skłodowska-Curie Actions) in Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije RS. Institut »Jožef Stefan« bo zaposlil 40 nadarjenih posameznic in posameznikov, ki bodo imeli priložnost razvijati svoje raziskovalne ideje na enem od štirih področij kvantnih znanosti: kvantna teorija, kvantni materiali, kvantna tehnologija ter kvantno računalništvo in informacije. Druge prednosti programa SQUASH so tudi možnosti za karierno mobilnost in vrhunsko usposabljanje na področju znanstvenih ter prenosljivih znanj, kar bo omogočala raznolika skupina pridruženih partnerjev programa iz Slovenije, EU in drugod.

Prednosti projekta

Izbrane raziskovalke in raziskovalci se bodo lahko priključili eni od uveljavljenih skupin z odličnimi raziskovalnimi izkušnjami ter bodo deležni dodatnega usposabljanja v eni ali več uglednih partnerskih organizacij, s katerimi poteka sodelovanje. Prijaviteljice in prijavitelji si bodo lahko izbrali primarno mentorico oz. mentorja, s katerim bodo sodelovali in ki jim bo s svojo visoko usposobljenostjo ter znanjem pomagal do najboljšega možnega rezultata pri njihovem individualnem znanstvenem projektu. Vsi sprejeti projekti morajo spadati v eno od štirih raziskovalnih področij kvantne znanosti, ki jih pokriva projekt SQUASH, pri čemer pa ni nobenih omejitev glede same teme posameznega projekta.

Kdo se lahko prijavi?

Za sodelovanje v ocenjevalnem postopku morajo prijaviteljice in prijavitelji na dan roka za prijavo na razpis izpolnjevati naslednje kriterije:

  • Pridobljen doktorski naziv. Prijavijo se lahko tudi kandidatke in kandidati, ki so uspešno zagovarjali doktorsko disertacijo, vendar jim doktorski naziv še ni bil uradno podeljen.
  • Izpolnjujejo pravilo mobilnosti, tj. v zadnjih treh letih pred rokom za prijavo na razpis niso prebivali v Sloveniji ali opravljali svoje glavne dejavnosti v Sloveniji več kot 12 mesecev.
  • Prijaviteljice in prijavitelji morajo predlagati svoj podoktorski raziskovalni projekt. Popolnoma brez omejitev lahko določijo podrobnosti projekta, edini pogoj je povezanost projekta z enim ali več ključnimi raziskovalnimi področji programa (glejte raziskovalna področja).
  • Prijaviteljice in prijavitelje pozivamo, da se za pomoč obrnejo na svoje potencialne mentorice in mentorje, ki jim bodo pomagali pri postopku prijave.

Kako se prijavim?

Prijave morajo biti oddane prek spletnega portala SQUASH pred iztekom roka razpisa. Upoštevane bodo samo prijave, napisane v angleščini.

 

Prijaviteljice in prijavitelji se morajo registrirati na portalu SQUASH in izpolniti naslednje rubrike:

  • osebni podatki,
  • upravičenost,
  • akademski profil,
  • neakademske izkušnje,
  • podatki o sodelovanju pri dejavnostih komuniciranja in razširjanja informacij (znanstvene publikacije so izključene),
  • raziskovalno področje, za katerega se prijavljajo,
  • vprašalnik o etičnih vprašanjih.

 

Prijaviteljice in prijavitelji morajo naložiti naslednjo dokumentacijo:

  • Življenjepis Europass, ki naj vključuje standardni akademski in raziskovalni opis, vključno s seznamom vseh objav.
  • Motivacijsko pismo (največ 2 strani) na osnovi vnaprej določenega nabora vprašanj, v katerem morajo prijaviteljice in prijavitelji pojasniti svoj interes za program SQUASH.
  • Predlog projekta (največ 10 strani) s pojasnilom, na kakšen način predlog prijaviteljice oz. prijavitelja ustreza vsaj enemu od štirih ključnih raziskovalnih področij. Opredeljeni morajo biti nameni in cilji predlaganega projekta, najsodobnejša stopnja razvoja podpodročja, izvirnost in inovativnost predloga, raziskovalna metodologija in pričakovani rezultati, načrt razširjanja in komunikacije, vključno s strategijo uporabe, če je predvidena. Predlog mora vključevati Ganttov diagram in finančni načrt. Navedene morajo biti tudi morebitne potrebe po izvajanju dela pri pridruženih partnerjih na osnovi začasne napotitve ali na drugi lokaciji izven projekta.
  • Priporočili dveh uglednih znanstvenic oziroma znanstvenikov izven programa SQUASH, ki morata oceniti prijaviteljičino oz. prijaviteljevo predhodno raziskovalno dejavnost, raziskovalne sposobnosti in delovne izkušnje. Prijaviteljice in prijavitelji lahko vključijo tudi priporočila na spletni strani https://academicjobsonline.org/.
  • Potrdilo o zaključenem doktorskem študiju ali potrdilo o zagovoru doktorata, če spričevalo še ni bilo podeljeno (v obeh primerih z notarsko overjenim angleškim prevodom).
  • Dokumente, ki pojasnjujejo morebitne karierne prekinitve, če je do teh prišlo.

 

Pričakuje se, da prijaviteljice in prijavitelji opredelijo raziskovalno temo, v nadaljevanju pa jim lahko pri pripravi predloga pomaga njihova izbrana potencialna mentorica oz. mentor, če to želijo. Osnova za izbirni postopek bo izključno razvrstitev na podlagi ocen projektov, ki jo bo naredila skupina mednarodnih strokovnih recenzentk in recenzentov.